Logo TJ Start Jihlava - oddilu kuzelek

Historie oddílu

Historie kuželkářského oddílu TJ Start Jihlava je poměrně krátká, neboť k jeho vzniku došlo až v roce 1976. Jeho předchůdcem byl oddíl Dynamo Jihlava, který vznikl v padesátých letech minulého století a za jeho působení v Jihlavě byla postavena dvoudráhová kuželna s ručním stavěním a asfaltovým povrchem v areálu Psychiatrické léčebny. Tento oddíl se však v šedesátých letech rozpadl a v mrtvém období sloužila kuželna jako sklad nábytku.

Až na jaře roku 1976 se sešlo pár nadšenců a pod vedením J.Vyskočila založilo kuželkářský oddíl Tělovýchovné jednoty Start, která vznikla při výrobním družstvu Snaha Jihlava. Ihned se začalo s nejnutnějšími opravami kuželny tak, aby oddíl mohl přihlásit své družstvo do dlouhodobé soutěže. To se podařilo a v témž roce začalo družstvo Startu hrát Městský přebor v Brně ve složení Ferda, Vyskočil, Doubek, Macho, Žádný, Branda, Makový a Kašík. Tato volba se však ukázala jako nepříliš šťastná, neboť jezdit na každý venkovní zápas 90 km do Brna bylo časově i finančně dost náročné. Proto hned v následující sezóně tehdejší vedení Startu složené z funkcionářů výrobních družstev založilo okresní svaz kuželek v Jihlavě a vznikl okresní přebor za účasti pěti družstev. Start postavil ke svému áčku i béčko složené z odborářů ze Stavoprojektu a dále zde hrála družstva Spartaku Jihlava, Knínic a Nové Říše. Vítěz soutěže Start A měl postupovat do krajského přeboru, ale jak se ukázalo, naše povedené vedení okresní svaz nezaregistrovalo, takže z postupu nebylo nic. Tím si naši tehdejší činovníci podepsali „Ortel smrti“ a byl zvolen nový výbor, ve kterém již měli převahu skuteční kuželkáři

V letech 1978/79 se nám podařilo instalovat automatické stavěče vyrobené svépomocí podle dokumentace pana Juráska z Dačic a rovněž na drahách byl asfalt nahrazen saduritem. V roce 1979 jsme se stali členy okresního svazu Třebíč  a zapojili jsme se do sdruženého okresního přeboru. Oddíl se postupně rozrůstal, v roce 1981 přibylo družstvo C, které tvořili zaměstnanci Tesly a Kovolitu. V roce 1986 vzniklo družstvo žen, v roce 1989 družstvo dorostenců. Po několika pokusech se konečně áčku podařilo postoupit do krajského přeboru, kde kromě jednoleté pauzy hrálo až do sezóny 2002/2003, kdy došlo k reorganizaci.

Naše působení ve staré kuželně však nebylo bez problémů. Nejprve přišlo nařízení k vyklizení kuželny v souvislosti s rekonstrukcí Horáckého divadla, které našlo v areálu Psych. léčebny dočasný azyl. Hledání náhradních prostorů po městě s podporou tajemníka OV ČSTV pana Toufara nebylo úspěšné a tak jenom díky našemu nadšení pro kuželkářský sport a neumdlévající snaze vyjednávat jsme nakonec našli pochopení u tehdejšího ředitele Horáckého divadla pana Dryšla, který připustil kompromis a ponechal nám u vlastní kuželny minimální chodbičku k obsluze automatů a jednu místnost, která sloužila jako předsíň, šatna i kantýna. Sociální zařízení bylo k dispozici na vzdálené vrátnici. Naše už beztak omezené podmínky se tedy dále podstatně zhoršily. V tomto provizoriu jsme zůstali i po návratu Horáckého divadla do své rekonstruované budovy, neboť vedení Psych. léčebny nám stále častěji dávalo najevo, že naše působení v jejich areálu je nežádoucí. Tato situace vyvrcholila v létě roku 1996, kdy přišel šok v podobě výpovědi. Byli jsme rázem postaveni do neřešitelné situace, neboť v Jihlavě tehdy nebyla jiná kuželna ani možnost náhradního prostoru pro přesunutí kuželny. Záměr vybudovat novou kuželnu u sportovní haly naší TJ ztroskotal na problému s pozemky.

Pro sezónu 1996/97 jsme našli pro naše áčko azyl ve Velkém Meziříčí, ostatní družstva dospělých byla rozpuštěna. 2.liga dorostu se tehdy hrála turnajově, takže došlo k dohodě s ČKD Blansko o uspořádání našeho domácího turnaje v Blansku. Mezi tím však došlo k dokončení čtyřdráhy v Jihlavě na plaveckém bazénu, kde jsme nakonec náš domácí turnaj dorostu uskutečnili. Byla to první mistrovská soutěž na této kuželně. Druhou ligu se ale nepodařilo udržet. Krátce na to vznikl v Jihlavě druhý kuželkářský klub PSJ, který se usídlil na nové čtyřdráze. Našemu A/družstvu však velkomeziříčské dráhy nesvědčily a výsledkem byl sestup do krajské soutěže. V následující sezóně již hrála všechna naše družstva na nové čtyřdráze a áčku se hned na první pokus podařil návrat do krajského přeboru.

Pro nás však bylo nejdůležitější rozhodnutí našeho člena Jirky Chába vybudovat svoji soukromou kuželnu, kde došlo k symbioze s naším oddílem, který se podílel brigádnickou činností při výstavbě a po dokončení užívá kuželnu jako svoji domácí dráhu a spoluorganizuje od roku 1999 většinu akcí na této nové dvoudráze. Ženské družstvo se zapojilo od vzniku 3. ligy do této nové soutěže, dorost vybojoval znovu 2. ligu, v jedné sezóně dokonce účinkoval v 1. lize, družstvo B vybojovalo postup do krajské soutěže.

S reorganizací krajů přišla i úprava soutěží. Ženská členská základna se ztenčila, takže jsme museli odhlásit 3.ligu žen. Od sezóny 2007/2008 jsme museli zredukovat počet družstev, neboť se od Startu oddělila skupinka hráčů pod vedením Jirky Chába a vznikl nový klub CHJK Jihlava. Dnes kromě 2. ligy dorostu a krajského přeboru dorostu naše A-družstvo hraje divizi, B-družstvo krajský přebor a C-družstvo krajskou soutěž. Velmi důležitá je pro náš oddíl výchova mládeže. Prvním trenérem mládeže byl František Hartmann, po kterém se trenéři střídali, až funkci hlavního trenéra mládeže převzal Vladimír Tkáč. Pod jeho vedením se náš oddíl zapojil do nově vzniklého Poháru mladých nadějí pro mladší i starší žáky. O úspěších našich žáků svědčí již řada účastí žáků a žákyň v každoročním olomouckém finálovém turnaji. Po Vl. Tkáčovi převzal funkci hlavního trenéra mládeže Aleš Paluska, který pokračuje v úspěšně nastoupené cestě. V družstvech dospělých hraje letos již 12 vlastních odchovanců, kteří prošli dorostem, z nichž nejstaršími jsou třiatřicetiletí Roman Doležal a Ladislav Houzar a nejmladším je devatenáctiletý Petr Votava. Nejstarším aktivně hrajícím hráčem v oddílu je František Hartmann (ročník 1928), nejmladší je žákyně Iva Váňová (ročník 1997). A raritou jsou dva pochopitelně nehrající registrovaní členové Lukáš Novák a David Doležal (oba ročník 2002).

Za 32 let činnosti oddílu se v jeho čele vystřídali čtyři předsedové – Matula, Žatečka, Doležal a Kašík. Oddíl se aktivně zapojil i do práce nového krajského svazu Vysočina. Ve funkci předsedy pracuje Josef Doležal a předsedou komise rozhodčích je Miroslav Berka. Oddíl má dnes 1 rozhodčího 1. třídy, 4 rozhodčí 2. třídy a 5 rozhodčích 3. třídy. Z 54 současných členů oddílu hraje aktivně kuželky plných 46, čímž se oddíl zařazuje mezi čtyři nejpočetnější oddíly v kraji Vysočina. A cíle  pro nejbližší období ? Měl by to být postup áčka do 3. ligy, ten se však stále nedaří. Ostatní družstva budou pochopitelně bojovat o co nejlepší umístění ve svých soutěžích. A v oblasti mládeže – nábor nových žáků a jejich příprava pro žákovské a dorostenecké soutěže.

Ing. Josef Doležal

1.9.2008

Copyright © 2011 Martin Votava